Bayat Gazetesi - Bayat Haber Sitesi
HV
22 NİSAN Pazartesi 10:04

Deri rahatsızlığına alternatif şifa arayanlar akın akın bu Frigya Çamurluk çeşmesine geliyor

Afyonkarahisar,Bayat ilçesi, İnpazarcık, Frigya kaya yerleşimlerinin hemen yanıbaşında bulunan -Çamurluk- olarak da bilinen doğal kaynak suyu şifa dağıtıyor

BAYAT HABER
Giriş Tarihi : 09-02-2024 20:36   Güncelleme : 10-02-2024 20:36
Deri rahatsızlığına alternatif şifa arayanlar akın akın bu Frigya Çamurluk çeşmesine geliyor

Çamurluk Mevkinde bulunan Frigya çeşmesi, yüzlerce yıldır aynı debi'de akan doğal bir çeşme.
Su ve çamuru: Sivilce, Sedef, Egzama, Vitiligo gibi deri hastalıklarının alternatif tedavisi için kullanılıyor. Bu doğal doğal kaynak suyu rengi, tadı ve tortu çamuru ile alternatif tedavi yönetimi sunuyor.

Türkiye genelinden ziyaretçileri olan bu çeşme Afyonkarahisar'ın Bayat ilçesinİin Güneybatısında bulunuyor. İlçeye geldiğinizde bu çeşmeye kendiniz gidebilirsiniz veya yerel halktan bir rehber eşliğinde gidebilirsiniz.
 

Su ve çamur uygulamasında  Deri hastalığının çeşidine göre, değişmektedir.
Deri hastalıkları, kronik inflamatuar deri hastalıklarıdır ve tedavi süreci hastanın bireysel durumuna ve hastalığın şiddetine bağlı olarak değişebilir. Bu su ve çamuru uygulamasında hastalığının tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır ve bu tedavilerin etkililiği kişiden kişiye değişebilir.

Bu su ve çamurunun tedaviye katkıda bulunabilmesi için bazı potansiyel faydalar var

  1. Anti-inflamatuar Özellikler: Uzmanlarca bu su ve çamurun, ciltteki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu  gözlemlenmiştir. İltihaplanma sedef hastalığına bağlı kaşıntı, kızarıklık ve pul pul dökülmeyi artırabilir. Anti-inflamatuar özelliklere sahip çamur, bu semptomları hafifletebilir.

  2. Cilt Yumuşatma ve Nemlendirme: Bu su ve çamurunun, cildin nemini koruma ve nemlendirme yeteneği olduğuna inanılmaktadır. Cilt hastalığında cilt genellikle kuru ve pullu olabilir. Çamur, cildi nemlendirmeye ve pul pul dökülmenin azalmasına yardımcı olabilir.

  3. Stres Azaltma: deri hastalıklarının bazıları stres faktörlerine bağlıdır Stres hastalığı tetikler. Çamur tedavisi, rahatlama sağlamak ve stresi azaltmak için bir formülasyon içerir

Ancak,çamurun etkinliği ve tedaviye katkısı hakkında daha fazla bilimsel kanıt ve araştırma gerekmektedir. Tedavi sürecinde bir dermatoloğa danışmanız önemlidir. Uzmanınız size, tedavi planınıza ve durumunuza en uygun tedavi seçeneklerini önerebilir ve çamur tedavisi gibi alternatif tedavi seçeneklerini tartışabilir.

Çeşmenin olduğu bölge
Bayat GazetesiBayat Gazetesi

Afyonkarahisar, Bayat Gazetesi

YORUMLAR